reklama

Čo treba vybaviť po kúpe nehnuteľnosti?

Aký je zoznam úloh, ktoré si musíte splniť po kúpe svojho nového bývania? Aké dokumenty si nachystať? A čo z toho sa dá vybaviť aj online?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ak ste si práve kúpili svoj vysnívaný byt či dom, pravdepodobne teraz riešite rôzne dizajnérske dilemy, skladáte nábytky, umývate okná a zapájate spotrebiče. Nezabudnite však, že na vás čaká ešte niekoľko ďalších povinností.

Obrázok blogu

V prvom rade odporúčam prebratie nehnuteľnosti zdokumentovať a zaznamenať v ňom najmä stavy spotreby elektrickej energie, zemného plynu, vody a kúrenia k danému dátumu. Bežne do protokolu uvádzame aj počet odovzdaných kľúčov, prípadné vady a zoznam zariadenia, ktoré bolo súčasťou predmetu kúpy. Špecifikácia nehnuteľnosti a identifikácia účastníkov je snáď samozrejmosťou. Tento dokument sa vám určite bude hodiť pri prepise energií či u správcu bytového domu. Mimochodom, každá súdna realitná kancelária vám protokolárne odovzdanie nehnuteľnosti zabezpečí úplne automaticky.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prihlásiť sa u správcu bytového domu
Kúpou bytu sa zaväzujete pristúpiť k zmluve o výkone správy vyplývajúcou zo zákona. Správe domu sa zvyčajne venuje celý článok v kúpnej zmluve a nájdete v ňom aj informáciu o tom, kto túto správu vykonáva práve vo vašom bytovom dome. K správcovi si so sebou vezmite kúpnu zmluvu aj s návrhom na vklad a preberací protokol.

Prihlásiť sa na odber elektriny a plynu
Možno do vašej nehnuteľnosti plyn ani nie je zavedený, zato elektrinu určite budete chcieť odoberať. Napríklad u dodávateľov VSE a SPP sa dá toto prihlásenie realizovať aj online, lenže celý proces prehlásenia z pôvodného odberateľa na nového je menej komplikovaný na pobočke. Vrelo však odporúčam online si zarezervovať stretnutie na presný čas a vyhnúť sa tak zdĺhavému čakaniu. Čakať budete už tak dosť, proces prepisu totiž trvá 30-40 minút, čo mnohých prekvapí. Majte pri sebe výpis z listu vlastníctva so svojim menom alebo kúpnu zmluvu spolu s návrhom na vklad, preberací protokol a ak sa dá, tak aj pôvodného vlastníka. V opačnom prípade choďte na pobočku už so žiadosťou ním podpísanou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Prihlásiť sa na platenie úhrady RTVS
Inými slovami prihlásiť sa na platenie koncesionárskych poplatkov. Po prvom januári 2020 získavate stopercentnú zľavu z tohto poplatku, ak poberáte dôchodok. Inak sa prihlásiť musíte, a táto povinnosť vám vzniká od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom ste sa stali odberateľom elektriny. Dobrá správa je, že prihlásiť sa môžete aj online na webe RTVS a nezaberie vám to viac ako päť minút.

Zmeniť si trvalý pobyt
Môžete a nemusíte si zapísať trvalý pobyt na svojej novej adrese. Ak sa tak z mnohých praktických dôvodov rozhodnete, vaše kroky by mali smerovať na príslušný mestský alebo obecný úrad. Vlastnícke právo k nehnuteľnosti by si mal vedieť pracovník úradu preveriť sám, takže so sebou stačí mať občiansky preukaz. Tento úkon si ale určite naplánujte až po povolení vkladu na katastri. Sympatickou alternatívou je vybavenie tejto záležitosti cez internet (a ak sa pre ňu z mnohých praktických dôvodov rozhodnete), stačí mať občiansky preukaz s elektronickým čipom a bezpečnostný osobný kód (BOK), ktorými sa k službe prihlásite na stránke slovensko.sk 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pozor, zmenu trvalého pobytu musíte nahlásiť hneď niekoľkým inštitúciám:

  • svojej zdravotnej poisťovni do ôsmich dní,

  • sociálnej poisťovni rovnako do ôsmich dní (ak ste SZČO),

  • svojmu zamestnávateľovi (ak ste zamestnaný),

  • na daňovom úrade,

  • na živnostenskom úrade (ak sa vás týka),

  • na dopravnom inšpektoriáte (ak sa vás týka),

  • ďalej napríklad v bankách, poisťovniach...

Zmenu deklarujte potvrdením o trvalom pobyte. Nezabudnite tiež na povinnosť požiadať o nový občiansky preukaz, a to do 30 dní od zmeny.

Splniť si ohlasovaciu povinnosť k poplatku za komunálny odpad
A to opäť do 30 dní od nadobudnutia vlastníckeho práva na príslušnom mestskom alebo obecnom úrade. Úrad nebude zaháľať a vyrúbi vám za odvoz odpadu ročný poplatok. Ak ste dôchodca, osoba s ťažkým zdravotným postihnutím alebo sa zdržiavate mimo územia obce dlhšie ako 90 dní v roku, môžete si na úrade vyjednať zníženie poplatku alebo sa od neho úplne oslobodiť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Podať daňové priznanie
Proces priznania zahájite tým, že do 30 dní od povolenia vkladu oznámite príslušnému mestskému, resp. obecnému úradu, že ste sa stali vlastníkom nehnuteľnosti a ukončíte tým, že do 31. januára podáte daňové priznanie. Potrebné tlačivá by ste mali nájsť na webovej stránke svojho mesta ako aj fyzicky na úrade.

Pri nadobudnutí rodinného domu logicky odpadáva povinnosť prihlásiť sa u správcu bytového domu a pribúda zmena odberateľa v zmluve o dodávke pitnej vody. Zvyšok povinností ostáva rovnaký.

Kristína Čulíková

Kristína Čulíková

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

kristinaculikova.com Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Iveta Rall

Iveta Rall

86 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu