V Česku schválili realitný zákon

Autor: Kristína Čulíková | 11.11.2019 o 23:36 | Karma článku: 2,28 | Prečítané:  852x

Skvelá správa pre český realitný trh - zákon upraví a jasne definuje vzťahy v oblasti realitného sprostredkovania.

Minulý piatok - po ôsmych rokoch príprav a odborných diskusií - schválila Poslanecká snemovňa Parlamentu Českej republiky prvý zákon o realitnom sprostredkovaní. Ten síce ešte musí odsúhlasiť horná komora parlamentu, Senát, a podpísať prezident, ale tešiť sa Češi snáď môžu už teraz. Následne zákon začiatkom budúceho roka vstúpi do účinnosti.

Aké zmeny nový zákon prinesie?
Kým u nás je sprostredkovanie v oblasti predaja, kúpy a prenájmu nehnuteľností, teda realitná činnosť, viazanou živnosťou, tak u českých susedov voľnou. Práve tu nastane zásadná zmena – po novom bude musieť žiadateľ o živnostenské oprávnenie po splnení všeobecných podmienok navyše preukázať svoju odbornú spôsobilosť. To buď vysokoškolským vzdelaním alebo vyšším odborným alebo stredoškolským kombinovaným s povinnou trojročnou praxou (pre porovnanie u nás päť). Hovorí sa tiež o alternatíve získania osvedčenia formou štátom certifikovanej skúšky alebo špecializovaným kurzom MBA v kombinácii s rokom praxe. Vďaka tejto zmene sa zvýši odbornosť zástupcov realitných kancelárií, a tým kvalita celej služby.

Sprostredkovateľské zmluvy budú môcť byť uzatvárané už len písomnou formou, čo sa javí ako výhodné ako pre poskytovateľa služby tak pre klienta. Úlohy i práva oboch zmluvných strán sú tak jasne definované. Zákon stanoví povinné náležitosti takejto zmluvy aj maximálnu výpovednú lehotu. Zvláštnu pozornosť zákon venuje sprostredkovateľským zmluvám s výhradným zastúpením. Tie sa budú môcť uzatvoriť maximálne na dobu šiestich mesiacov, samozrejme, s možnosťou predĺženia.

Poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone realitnej činnosti už v Česku nebude len príjemným bonusom alebo konkurenčnou výhodou tak ako u nás, ale zákonnou povinnosťou. Ako reakciu na nezriedkavé sprenevery zákon zavádza povinnosť úschov peňažných prostriedkov klientov na špeciálnom bankovom účte realitnej kancelárie. Ako vidíte, cieľom navrhovaného zákona je najmä posilnenie ochrany klientov realitných kancelárii.

Medzitým na Slovensku…
O profesionalizáciu a kultiváciu realitného trhu, a z toho vyplývajúce zlepšenie podnikateľského prostredia pre seriózne realitné kancelárie a ochranu spotrebiteľov sa už roky pokúšajú zástupcovia Realitnej únie SR. Návrh zákona predstavili ešte v roku 2015, ten však zatiaľ nenašiel podporu u našich zákonodarcov.

Viac o návrhu zákona sa dočítate v tomto odkaze a nájdete tu tiež možnosť sa k nemu vyjadriť. Snáď aj slovenskému realitnému trhu čoskoro svitne na lepšie časy.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Prezidentka odmieta sankcie za neúčasť na testovaní

Pribudlo ďalších šesť úmrtí na Covid-19, zomrel aj lekár z Oravy.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Premiér nie je Ali paša

Matovič si zasa nesplnil politickú úlohu.

Matovič hovorí o dobrovoľnosti. Kto však nebude mať test, hrozí mu karanténa

Na test stačí prísť na najbližšie odberné miesto.


Už ste čítali?