Doma nedocenení, vonku prekvalifikovaní

Autor: Kristína Čulíková | 2.3.2015 o 15:56 | (upravené 10.11.2015 o 16:01) Karma článku: 12,61 | Prečítané:  3640x

Všetci už sme čítali tie články o tom, ako báječne sa vám zmení život v momente, keď prekročíte hranice. 

Ako stretnete milión nových ľudí, ako sa naučíte cudzí jazyk alebo hneď dva, k tomu zodpovednosti a samostatnosti, ako spoznáte krásne miesta, odlišné kultúry a hlavne sami seba.

Tak tu máte ďalší z tých článkov. Od ďalšej povolanej.

Jedného krásneho dňa sa mi slovenský život zazdal príliš komplikovaný, ťažký a nespravodlivý, a tak ísť sa nadýchať nemeckého vzduchu predsa nemohlo byť na škodu. Veď ani nebolo. Pozrime sa teda na to, čo presne ma tam vonku čakalo a čo tam teda eventuálne čaká Vás:

Spoznáte kopec nových ľudí s priemerným IQ 85. Ak začínate typicky od podlahy, a teda ako chyžná, kuchár alebo čašník, budete v neustálom kontakte s ďalšími chyžnými, kuchármi a čašníkmi. Je jedno, či budú domáci alebo nie, v drvivej väčšine to budú ľudia z tej najnižšej sociálnej vrstvy. Asociáli bez ambícií, výchovy a perspektívy, žijúci svojim prázdnym bezduchým životom, ktorí za vrchol spoločenského vyžitia považujú zrichtovať sa pod obraz boží v ktorúkoľvek dennú či nočnú hodinu podľa toho, kedy majú práve voľno. Skutočne hodnotní a zaujímaví ľudia sa zvyčajne pohybujú v iných kruhoch, aj keď som si istá, že sa v konečnom dôsledku, i keď vo veľmi  nízkom pomere, nájdu v úplne všetkých vodách. Nehádžte flintu do žita.

Ein-zwei sa na vás nalepí tamojšia reč,  áno, kým vy si budete vo svojom skromnom príbytku ladiť na televízore Markízu, nech si v tom cudzom svete aspoň s niekým rozumiete. To určite. Popravde, znalosť cudzieho jazyka nespadá do kategórie vecí, ktoré sa na vás len tak nalepia. Tu rozhoduje váš potenciál a postoj a stavte sa, že bez vetra sa ani lístok nepohne. To sa budete musieť sakra snažiť a uši dokorán otvárať, kým to pôjde ako po masle. A potom sa na vás môže nalepiť napríklad miestny dialekt.

Všetky tie slovenské problémy razom zmiznú  a nahradia ich tie zahraničné. Starosti vždy boli, sú aj budú, kdekoľvek na svete. Vyšší príjem váš život bezstarostným neurobí. Verte alebo nie, v zahraničí sa tiež platia dane, platí sa za tovar a za služby, platia sa nájmy. Že je niekde vonku minimálna hodinová mzda štyrikrát vyššia ako u nás, nie je len tak náhodou.  Minimálna mzda je vždy nastavená podľa celkovej ekonomickej a sociálnej situácie v štáte, podľa vývoja spotrebiteľských cien, zamestnanosti, životného minima a čo ja viem, čoho všetkého ešte. Ale určite viem, že nie je nastavená tak, aby vám na konci každého mesiaca ostala jedna päťstovka do pokladničky a druhá na vaše vrtochy. Možno tie dlhy, pred ktorými utekáte, boli spôsobené predsa len viac vašou finančnou negramotnosťou než slovenskou ekonomikou... (ej, mala si pravdu, mami:)

Uvidíte kus sveta, ale fakt len taký kúsok to bude. V skutočnosti cesta zo stanice vášho mesta do Rakúska, kam štatisticky za lepším životom odchádza najviac Slovákov, nie je až taká zaujímavá. Keď budete mať šťastie sedieť vo vlaku pri okne, možno uvidíte pár pekných scenérií, ale na to sa radšej nespoliehajte, pretože - povedzme si narovinu – keby ste mali v živote naozaj toľko šťastia, asi by ste v tom vlaku nesedeli.... Až dorazíte na miesto určenia, stane sa toto mesto a jeho blízke okolie vašim novým domovom. Výlety po zvyšku tejto krajiny budú luxusom, ktorý si kvôli pracovnej vyťaženosti a limitom vášho rozpočtu nebudete môcť dovoliť. Dvadsať dní svojej platenej dovolenky strávite na rodnej hrude, lebo veď doma je doma a všetci tí kamoši, bývalí spolužiaci, rodičia, starí rodičia, súrodenci a bryndzové halušky len ťažko prídu za vami. Ak chcete vidieť svet, choďte za letušku!

Manuálna práca vám perfektne prečistí hlavu a vy začnete pomaly ale isto hlúpnuť. V práci strávite vyčerpávajúcich osem, desať, dvanásť hodín bez toho, aby ste nejako extra hýbali rozumom. Čož je v úplnom poriadku, nikto to totiž od vás neočakáva. Zato ste od rána neprestali hýbať rukami a nohami, určite ste dnes medzi tými stolmi s plnými táckami nabehali kilometre. Doma sa zvalíte na gauč a zapnete telku, po takej šichte si zaslúžite chvíľu odpočinku a potom ešte jednu dlhšiu v posteli. Akurát že váš mozog tak nejak odpočíval celý deň...  A hoci má celkom odlišné zloženie, pracuje podobne ako vaše svaly - chabne, keď ho netrénujete a vy ho netrénujete, keď ho nepoužívate. Odpusťte mi trúfalosť, ale dovolím si pochybovať o tom, že si počas pracovnej pauzy dáte s chlapmi na stavbe partičku šachu alebo skloníte hlavy nad sudoku.

Mimochodom, neviete, koľko je teraz hodín, ak čas, ktorý uplynul od poludnia, tvorí tretinu času, ktorý uplynie do polnoci?

No. A sme doma.

Konečne okúsime kvalitný tovar a služby na úrovni,  lebo veď to len na Slovensko sa dovážajú druhotriedne produkty, predavačky v obchodoch sa permanentne mračia a u doktorov sa čaká stále bez konca. Nebudem popierať, že paradajkový pretlak z pultov nemeckých supermarketov, narozdiel od tých slovenských, obsahuje paradajky. To nie. Ale aj nemeckej čašníčke sa podarí popliesť vašu objednávku, aj na nemeckých úradoch sa dočkáte byrokracie a aj nemeckí doktori majú vo svojich ambulanciách čakárne celkom opodstatnene. A keď mi tu mein Hund relatívne banálne ochorel, boli to práve nemeckí doktori, ktorým trvalo pridlho, kým zistili, čo sa vlastne deje. Česť Hugovej pamiatke.

Vyšľapať si krok po kroku vlastnú cestu za vysnívanou kariérou je proces zdĺhavý, náročný a plný prekážok. Tak zahoďme všetci svoje talenty a poďme otročiť do cudziny! Niečo zarobíme, trochu sa uskromníme, trochu sa ponížime. Bude to obeta pre lepšie zajtrajšky. Potom sa vrátime zabezpečení a začneme realizovať všetky tie plány. Ale nestratili sme tie najlepšie roky upratovaním hotelových izieb, umývaním riadov, kosením trávnikov? A nie je to škoda – pre nás aj pre Slovensko?

PS: Sú tri hodiny popoludní ;) Pekný zvyšok dňa!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Érsek sa rozhodol, bratislavské letisko chce dať do prenájmu

Minister predložil návrh na 30-ročnú koncesiu letiska.

SVET

Čoraz viac utečencov mieri na sever Európy cez Slovensko

V Rakúsku vojaci pomáhali pri klasickej policajnej činnosti.


Už ste čítali?