reklama

Amerikanizácia v realitách

Po tom, čo sme od Američanov prevzali tretinu ich slovnej zásoby, nespočet zvykov a takmer celú kuchyňu, bolo by možno načase, aby sme amerikanizácii dali priestor aj na našom realitnom trhu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Koniec-koncov, skoro všade inde sme jej ten priestor poskytli. Mnohí nosíme mená z amerických kalendárov, chodíme na meetingy, sledujeme printové médiá, oslavujeme Helloween, jeme cherry paradajky, lajkujeme fotky na sociálnych sieťach, občas sme single, ale vždy sa snažíme byť cool... Je iba otázkou času, kedy Amerika so svojimi móresmi prerazí aj v našom realitnom biznise.

Kým v minulosti sa otázka bývania riešila v priemere jeden až dvakrát za život, dnes sme v tomto smere omnoho flexibilnejší. Ako ukazuje aktuálny trh, zmeny bývania sa dejú často aj na päť až desaťročnej báze. Prístupom k bývaniu sa teda evidentne približujeme západným krajinám... Dá sa takéto približovanie sa západu očakávať aj v samotnom fungovaní trhu nehnuteľností? - odpovedali by realisti, optimisti, jasnovidci aj členovia predsedníctva Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu
(zdroj: Kristína Čulíková)

NARKS združuje dobrovoľných členov z radov profesionálnych realitných sprostredkovateľov a prostredníctvom vzdelávania, spolupráce a kontroly sa usiluje o formovanie trhu smerom k zahraničným štandardom tak, aby sa aj u nás kupujúci a predávajúci nehnuteľností mohli s dôverou spoľahnúť na realitného sprostredkovateľa. Nadväzuje kontakty s európskymi a zámorskými organizáciami podobného zamerania, je členom európskej konfederácie obchodníkov s nehnuteľnosťami C.E.I. so sídlom v Bruseli, podpísala protokoly o spolupráci s americkou Národnou asociáciou obchodníkov s nehnuteľnosťami (NAR), s Maďarskou asociáciou a s Asociáciou realitných kancelárií Českej Republiky (ARK ČR). Organizácia ako je táto sa nám teda hodí, aby dohliadla, že sa situácia vyvinie tým správnym smerom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kým kopírovať americké výrazy a dehonestovať tak vlastný jazyk, za ktorý naši predkovia tak tvrdo a neúnavne bojovali, sme si pokojne mohli odpustiť, tak inšpirovať sa v oblasti sprostredkovania predaja, prenájmu a kúpy nehnuteľností by bolo relatívne namieste. V USA je totiž realitná loby hneď po automobilovom priemysle druhá najsilnejšia v krajine. Na svedomí to má vyše milión realitných maklérov, čo vzhľadom na počet obyvateľov v praxi znamená, že tu jeden maklér pripadá na tristo ľudí. Tunajší realitný trh je preto maximálne detailne podchytený a všetky štatistiky sú tak presné a dôveryhodné. Napríklad aj tá, ktorá vraví, že je tu viac než 90% prevodov nehnuteľností sprostredkovaných realitným maklérom. Našich 40% len dokazuje, že sa od Američanov máme čo učiť. Členmi NAR je drvivá väčšina všetkých agentov - a to napriek nepovinnému členstvu - pretože realitní profesionáli si tu uvedomujú, že len touto cestou sa dá zabezpečiť transparentnosť obchodov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Oficiálny licenčný zákon, ktorým sa tu upravuje realitná činnosť, vydali v USA v roku 1908. V prvom rade stanovuje, že bez licencie sa podnikať nesmie. O tú môže požiadať osoba staršia ako osemnásť rokov, ktorá na vlastné náklady prejde vzdelávacím procesom. Musí spraviť štátne skúšky a preukázať absolútnu bezúhonnosť. Pri prvých skúškach tiež uvedie, pre koho bude pracovať a získa dočasnú licenciu na štyri roky. Počas tejto lehoty absolvuje ďalšie vzdelávacie kurzy na vlastné náklady a až po druhých štátnych skúškach získa trvalú licenciu a môže si založiť vlastnú firmu. Počas celého výkonu realitnej činnosti je pod štátnym dohľadom. Oproti tomu na Slovensku je realitná činnosť viazanou živnosťou. Na jej otvorenie Vám postačí vysokoškolské vzdelanie ekonomického, právnického alebo stavebného smeru, príp. úplné stredoškolské vzdelanie s maturitou a päť rokov praxe v obore. Nie je potrebné absolvovať žiadne kurzy alebo školenia, čo otvára brány realitného trhu aj nadšencom bez nutnej kvalifikácie, a tým pádom aj bez predpokladu odvádzať svoju prácu na profesionálnej úrovni.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V USA sa pri obchodovaní s nehnuteľnosťami takisto kladie vysoký dôraz na už zmienenú transparentnosť trhu. Verejnosť tu má preto voľný prístup k takým informáciám ako je kompletný zoznam predchádzajúcich vlastníkov objektu, aký úver si kto zobral a za koľko ho potom predal. Američania majú rovnako právo poznať vzdelanie a doterajšiu pôsobnosť, resp. úspešnosť svojho makléra na realitnom trhu. Na Slovensku by ste po podrobnej histórii budovy alebo Vášho sprostredkovateľa pátrali márne.

Pre všetko vyššie spomenuté - ako aj pre mnohé ďalšie fakty, ktoré tento článok neobsiahol - držíme NARKS palce pri snahe o novelizáciu legislatívnych podmienok súvisiacich s realitnou činnosťou a zvyšovanie profesnej úrovne pracovníkov realitných kancelárií, jej hrdých členov.

Kristína Čulíková

Kristína Čulíková

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

kristinaculikova.com Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu